Zeleninová revoluce je tu!

Zeleninová revoluce znamená velkou radost. Radost vznikající přípravou a konzumací snadných zeleninových jídel. Špagety z cukety, domácí kečup, “blivajsové” zelené smoothie. Něco, co děti velmi ocení, zejména když si to vytvoří sami. Můžete si nás pozvat domů, do školy, školky, anebo přijít s dětmi na kurz Raw4Kids či Veg4Kids.

Zeleninová revoluce ve školách a školkách!

Máte děti ve škole nebo ve školce? Chcete pro ně připravit zábavnou a vzdělávací show o tom, jak si užít ovoce a zeleninu na maximum? Dohodněte se s dalšími rodiči a se školou a pojďme uspořádat Zeleninovou revoluci!

Už šest roků si společně s dětmi ve školách a školkách hrajeme s ovocem a zeleninou, krouháme špagety z cukety, mixujeme domácí kečup a finišujeme se sladkou zelenou smoothie. Děti si na vlastní oči zažijí, jak snadné může být udělat zeleninové jídlo z opravdových ingrediencí. Zjistí, že zelená barva je zárukou kvality, a ne nechuti.

Jak to probíhá ve škole?

Do školy většinou přijedeme na celý den, a v jedně až dvou vyhrazených učebnách se od rána do 14:00 postupně střídají jednotlivé třídy, často dělené na poloviny (ideální skupina je 13-17 dětí). Většinou přijedeme společně s druhou lektorkou Petrou, zkušenou jak v práci s dětmi, tak v přípravě jídel z ovoce a zeleniny.

Každý kurz má svůj jasný řád, a přitom volně plyne - to si ukážeme na kurzu pro první stupeň: nejdříve vytváříme kontakt s dětmi, povídáme si o tom, co mají rády, co pro ně znamená ovoce a co zelenina. Pak vyhlásíme Špagetovou revoluci! Umixujeme si kečup a ukazujeme si, co opravdový kečup musí obsahovat. Potom si nakrouháme ve dvojicích špagety z cukety a mrkve. Po špagetové revoluci přichází druhá revoluce. Podle nálady ve třídě může být Blivajsová anebo Salátová. Umixujeme si ovocno-salátové smoothie. Pod názvem Blivajs často dětem víc chutná :-). A nakonec si uděláme lahodnou limonádu z filtrované vody a vanilkového extraktu.

Kurz trvá jednu vyučovací hodinu. Děti si z něj odnesou lahodný zážitek, svačinku a pěkně barevně zpracované recepty společně s poutavým přehledem důležitých látek v těchto jídlech (např. po čem jim porostou svaly, po čem budou krásnější, atd).

Pro druhý stupeň jsou kurzy odlišné. Obsah kurzu je možno upravit dle dohody.

A co ve školce?

Tady připravujeme akce na míru, podle schopností a chutí dětí.

Zeleninovou revoluci ve školkách často propojujeme s párty Naživo pro rodiče i děti. Rodiče si s dětmi zacvičí akrojógu, zahrají na hudební nástroje, zjistí, co jejich dětem chutná. 

 

Jak se Zeleninová revoluce líbila a líbí?

Ještě když byl Filip naplno zaměstnán v projektu Freshbedýnek, tak jsme společně realizovali dvě akce pro děti a rodiče z naší školky. Děti si zamilovaly tvoření zeleninových špaget natolik, že jsme spiralizér museli později koupit i do školkové kuchyňky. Bavilo je snažit se vytvořit nejdelší možnou cuketovou nebo mrkvovou špagetu a podílet se na přípravě svého jídla.

Pravdou je, že po akci byli všichni celí špinaví od zeleniny a nakonec i přejedení, ale není právě tohle to, co si jako rodiče a průvodci dětí nejvíce přejeme? Aby milovaly ovoce a zeleninu v různých podobách a těšily se z toho, že si z nich mohou připravit něco dobrého a zábavného k jídlu?
— Lucie Lišková, majitelka, TETTY mezinárodní jesle a školka
Filip vedl v rámci Food Festivalu pro naše žáky workshopy, ve kterých si děti vyráběly cuketové špagety, kečup a sladké smoothies s trochou salátu.

Úžasný byl entusiastický Filipův přístup k dětem, nadšení, které z něj vycházelo přenášel také na ostatní, a tak navodil příjemnou atmosféru celého festivalu.

Odpoledne si vyráběli rodiče dětí s Filipem „zdravou“ čokoládu a dle slov některých z nich, je to vedlo k zamyšlení a možná i transformaci výživových návyků.

Filipe, děkujeme…
— Jiří Luka, zástupce ředitele Open Gate Babice

Kolik to stojí?

Náklady na jednoho žáka ve škole jsou 80 Kč za kurz + 35 Kč za ingredience. Náklady na školku jsou dle dohodnutého obsahu kurzu a použitých surovin. 

Dopravné po Praze je již zahrnuto v ceně. Školy a školky mimo Prahu nám proplácejí 10 Kč / km od hranice Prahy.

Rádi udržujeme minimální cenu za celodenní Zeleninovou revoluci na 7000 Kč za program a 3000 Kč za ingredience, což odpovídá 85 dětem, tedy 3 průměrným třídám a 5-6 skupinám. Při počtu dětí nad 150 rádi poskytneme 5% slevu na kurzovné. Maximální kapacita za den je cca 180 dětí ve 12 skupinách.

Máte-li menší školu či školku, dejte nám vědět a dohodneme se.

Cenu obvykle hradí několik rodičů a jejich firem, kteří akci sponzorují. Někdy to také hradí škola, ať již soukromá či státní, z různých fondů.

Ke kurzu je třeba nádobí, skleničky a příbory. V učebnách musí být tekoucí voda a připravený pytel na bioodpad.

Převážná část ingrediencí je v BIO kvalitě z Freshbedýnek.

Nejsme plátci DPH.