10 triků, jak míň spát a víc žít

Probouzím se bez budíku skvěle vyspalej po 5-6 hodinách spánku. Dřív jsem potřeboval spát mnohem víc - 8 hodin a dýl. Dneska ráno se mě spolubydlící ptala, jak to dělám. Inspirovala mě sepsat pár základních triků, jak spát o hodinu až dvě míň a přitom líp. Jestli už teď spíte jen třeba 5 hodin, tak  to možná ani nečtěte, protože byste třeba přestali spát. :-)

Takže:

Když si dám kdykoliv během dne cca půl hodiny aerobní zábavy - třeba běh, inline, tanec, kolo nebo plavání - zkrátí mi to potřebu spánku o minimálně půl hodiny, spíš o hodinu. Takže si to nejenom užiju, ale i uspořím čas.

Když si dám poslední jídlo večer brzo a nalehko, bez dezertu a bez ovoce a aspoň 4 hodiny před usínáním, zkrátí mi to potřebu spánku o další hodinu ve srovnání s tím, když se 3 a méně hodin před spaním přejím. Doporučuju třeba hodně barevnej salát. Nebo mrkvovej džus rozmixovanej s chlorellou, pohankou a kokosem. Nebo slanou smoothie dle receptu tady.

Čím méně jím přes den masa a živočišných bílkovin, tím hloubějc a míň spím. Koukněte se na lva, spí 18 hodin denně. Metabolismus živočišných bílkovin a následná detoxikace je náročná a probíhá ve spánku. Osobně dávám přednost bílkovinám z chlorelly, spiruliny a dalších superfoods. 

Když těsně před spaním vypiju 200-300ml vody, probudím se ráno přesně když jsem odpočatý, po skončení spánkové fáze. Ušetřím někdy pár minut, jindy 2-3 hodiny, pomůže mi to ke skvělýmu vyspání se.

Když spím na poměrně tvrdém povrchu. Futon. Probudím se a nemám rozlámaný tělo. Úsporu v minutách neznám, zisk v pocitech znám skvěle.

Když si dám před spaním teplou a pak superstudenou sprchu. Můj mozek se (prý, podle Tima Ferisse) zpomalí ve spánku více než normálně. Realita je, že ušetřím cca půl hodinu spánku.

Když si před spaním uzavřu den - procítím si, že vše, co se mělo stát se stalo, nehodnotím, a pouštím to z hlavy. Případně si ještě napíšu pár výmyslů na papír (tzv. kecy :-). Vnímám dech a tep a vědomě je zpomaluju.

Když si při usínání pustím do sluchátek tělesnou meditaci - takovéto "Vnímáš svůj dech. Nadechuješ se zhluboka. A vydechuješ všechen vzduch z plic. Atd." Anebo si můžete představovat duhu a jak skrz ni procházíte. Určitě znáte podobných meditací hodně. Já poslouchám jednu z Neurorestartu, namluvila ji Magdalena Vokáčová, má podle mě mooc příjemnej hlas. A pak taky tuhle od Louise Hay (anglicky). Říká se tomu taky autogenní trénink.

Když jdu spát šest dní v týdnu ve zhruba podobnou dobu kolem půlnoci, tak ten sedmý den se mám skvěle i po o dost kratším spánku. A probudím se hodně brzo.

Když si před spaním dám 1-2 uvolňovací cviky jin jógy a zahraju si 2-3 minuty na tibetskou mísu

P.S. i kdybyste nic z toho nedělali, tak si vždycky večer před spaním představte, jak se ráno probouzíte vyspalí, ve správnou dobu a ve skvělé náladě. Uvidíte, jak se takový záměr projeví.

 

Suma sumárum vyberte si co z toho vás láká, aplikujte postupně a směle, protože je to pecka! Bye bye kruhům pod očima a schválně kdy se s někým z vás potkám při józe brzo ráno v na louce v Prosluněné ulici v Praze :-)

Jestli se Vám tenhle článek líbí, předejte inspiraci dál! Sdílejte ho na facebooku pomocí ikony "Share" níž.