Aktivace mozku - Zaměřit pozornost nebo se rozplynout blahem?

Jasný cíl anebo přijetí čehokoliv. Rozhodnost anebo blaženost. Když jsem poprvé zjistil, že jsou nějaké jakoby mužské a jakoby ženské vlastnosti, přišlo mi zvláštní, že mi jsou blízké některé ty ženské. Pak jsem při zvyšování výkonu svého mozku zjistil, že "mužské" a "ženské" souvisí částečně s naší tělesnou konstitucí, odolností vůči stresu, obalování se tukem*, ale ve skutečnosti potřebuju skloubit obě dvě roviny a užívat si přelévání energie mezi nimi. 

Při hlubší analýze se stala mou alfou omegou Pozornost. Když žiju TADY a TEĎ, tak vlastně jediné co vnímám je to, na co se soustředí moje pozornost, smyslová, mentální a mimosmyslová. Čili každá moje emoce, myšlenka, plán je jen formou pozornosti. Zároveň moje pozornost diktuje smyslům, co můžou a co nemůžou připustit do mysli. Tím ovlivňuje vznik tzv. synchronicit.

Pozornost má dvě základní formy. První je zúžená, zaměřená, zacílená, jednoznačná, strukturovaná, zformovaná, levohemisférová, "uzemněná", "mužská", slovní, časově a finančně vymezená, expanzívní (může expandovat mimo moje tělo). Druhá je rozšířená až nekonečná, blažená, láskyplná, beztvará, bezčasá, tvořívá, vše-přijímající, "spirituální", "ženská", pravohemisférová.

První 3 roky jsem žil v druhé formě pozornosti - jako dítě jsem byl blažený. Pak cca 25 let v první - začal jsem vše počítat na procenta, chápat svět podle jeho pravidel, plánovat si kariéru. Pak jsem mezi nimi 8 let přepínal a měl jsem problém: nedokázal jsem spojit své schopnosti v první formě ("real" - vést byznys a plánovat, pracovat s penězi) s druhou formou ("ezo" - tvořit, zažívat non-stop lásku a radost, dávat bez podmínek a bez peněz). Posledních pár měsíců je mojí cestou integrace těchhle dvou forem pozornosti do svého jediného vědomí. Tj. zapojení obou hemisfér.

Jak to vypadá, když jsem jen v jedné hemisféře, tj v první nebo druhé formě pozornosti? Představte si, že ve své absolutní blaženosti požádáte vesmír, aby Vám vytvořil ideální život. Najdete na zemi balíček s dvaceti bankovkami s Boženou Němcovou. A necháte ho tam ležet, protože cítíte radost i bez něj a "určitě se pro něj někdo vrátí". Nebo naopak plánujete, jak příští rok zdvojnásobíte obrat a jak musíte být tvrdý na své zaměstnance a začít šidit produkt, abyste dostatečně vydělávali. Ani jedno není pro mě vyvážené. A být v práci "pes" a doma "beránek" taky není harmonická cesta pro mě.

Začal jsem objevovat tyhle dvě formy svého vnímání stále více a pokud mám pocit, že jsem příliš v jedné z nich, zeptám se sám sebe - opravdu to tak chci? Pokud pracuju právě s excelovou tabulkou, první forma může stačit. Stejně tak když tvořím design nového produktu, může stačit forma druhá. Ale třeba při milování potřebuju jednoznačně obě - zacílit vzrušení a uvolňovat ho do celotělesné blaženosti (ženy se to učí odmalička, my chlapi si v pubertě často idealizujeme pořádnou erekci a ejakulaci, a tedy první formu) . Při cestě na oběd je taky skvělý vnímat, že mám cíl a zároveň procházím "tunelem" reality, který má inspirativní stěny a já je se na ně můžu zaměřit. Potom totiž vnímám sychronicity a jsem schopný na ně reagovat!

Rozvoj obou dvou forem pozornosti a spolupráci obou hemisfér (tj. aktivaci mozku) podporuje řada terapeutických, léčebných i zábavných technik. Bubnování, jóga, střídání činností, které děláte levou a pravou rukou, hra obouruč na piano, chození po slackline nebo jiné balancování, mnou oblíbená aplikace Synctuition, meditace při fyzicky náročném sportu, možná na to funguje i přehazování mobilu od levého k pravému uchu a zpět. Celý mozek Vám aktivují také různá psychedelika, technika Modrá alfa, floating, doteková hypnóza nebo Access Bars.

Hodně štěstí při aktivaci mozku!

* mužská tělesná konstituce podle mých poznatků lépe snáší stres (podívejte se některým akčním "manažerkám" na to, jak mají zatuhlé trapézy) , ženská tělesná konstituce umožňuje obalovat se větším množství tuku, což člověka zklidňuje